Na starym i wyeksploatowanym samochodzie też można zarobić, nawet jeśli jest on niekompletny, nie posiada karoserii, silnika bądź innych części. W tym celu należy oddać go do legalnie działającej stacji demontażu pojazdów. To pozwoli na jego późniejsze wyrejestrowanie w urzędzie i odzyskanie nadpłaty z ubezpieczenia OC. Warto podkreślić, że samodzielny demontaż jest nielegalny i karalny, dlatego przekazanie auta na złomowisko to jedyny właściwy sposób na wycofanie go z eksploatacji. Jak wygląda w rzeczywistości złomowanie niekompletnego auta?
Polskie prawo jasno określa, że certyfikowana stacja demontażu pojazdów ma obowiązek przyjąć każdy samochód, który jest wycofywany z eksploatacji. Żaden auto skup nie powinien zatem odmówić przyjęcia pojazdu bez względu na jego stan i wyposażenie. Owszem, masa całkowita samochodu powinna wynosić minimum 90% wagi podanej w dowodzie rejestracyjnym. Skupy aut przyjmują jednak również samochody niekompletne, które nie spełniają powyższego kryterium wagi. W tym przypadku naliczają dodatkową opłatę za każdy brakujący kilogram bądź część. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie w zależności od złomowiska.
Demontaż części samochodu, takich jak radio, komputer pokładowy, silnik czy akumulator, w celu ich samodzielnej sprzedaży przed oddaniem auta do skupu, może wydawać się kuszącą okazją na dodatkowy zarobek. Warto jednak pamiętać, że jeśli masa pojazdu spadnie poniżej 90% jego oficjalnej wagi, właściciel będzie zobowiązany do dopłaty. Dodatkowo takie działanie może skutkować nałożeniem przez wojewódzki inspektorat ochrony środowiska kary sięgającej nawet 300 000 złotych.
Przed oddaniem auta do skupu warto skontaktować się ze stacją demontażu pojazdów. Zdarza się, że pomimo niekompletności auta, nie zostanie naliczona dodatkowa opłata. Jest to bardzo umowne i zależy od indywidualnych ustaleń z właścicielem samochodu. Skup aut może zaproponować odbiór niekompletnego pojazdu na swój koszt i nie obciążając klienta dodatkowymi kosztami, nie płaci również za złom. W innym przypadku konieczne może być samodzielne dostarczenie auta i wówczas zostanie wypłacona równowartość ceny złomu. Należy wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie tak, aby nie wymagało dodatkowej opłaty, a jednocześnie pozwoliło co nieco zarobić.
To, ile otrzymamy za sprzedaż niekompletnego pojazdu do auto skupu zależy od tego, jak duży jest ubytek w masie samochodu. Przed przekazaniem pojazdu warto skonsultować się z wybraną stacją demontażu i dopytać o szczegóły. Zazwyczaj odejmowana jest ustalona kwota za każdy brakujący kilogram, jeśli masa całkowita auta jest niższa niż 90% jego wagi z dowodu rejestracyjnego.
Jedynym legalnym i zgodnym z polskim prawem sposobem na pozbycie się niesprawnego samochodu, jest oddanie go do certyfikowanej stacji demontażu. AW Motors niedaleko Wrocławia to auto skup przyjmujący wszystkie pojazdy, także te niekompletne – nieposiadające silnika, kół, skrzyni biegów czy nawet części karoserii, szyb i elementów wnętrza. Warto jednak wcześniej zadzwonić do stacji demontażu i dopytać o szczegóły transakcji – nie tylko odnośnie ceny, ale również wszelkich formalności.
ul. Słowiańska 33b 58-210 Łagiewniki